Bolestí zad od páteře v současné době trpí valná část naší generace. Příčinou způsobující bolest zad širokého spektra naší generace je především naprostý nedostatek nejenom vhodného, ale dnes již jakéhokoliv pohybu zejména u našich nejmenších. Samozřejmě velký vliv má i špatná životospráva a nedostatečné dodržování pitného režimu. V neposlední řadě je to i velké množství stresorů, které nás obklopují a vytváří nám velice komplikované prostředí.
Při příchodu pacienta do ordinace je mým prvořadým úkolem určit funkční i morfologické změny organismu nemocného, příčinu jeho obtíží manifestující se ve velké většině jako bolest. Bohužel stále více onemocnění je psychosomatického původu. Vysvětlením je podíl vlastní neurotických prožitků na jejich vzniku, negativní myšlení, deprese a stres. Oslabený imunitní systém nedostatečně identifikuje a hlavně nelikviduje abnormální buňky. Pravděpodobnost onemocnění je mnohonásobně vyšší. Je nutná naprostá součinnost nemocného. Musíme u něj vytvořit radikální změny v oblasti změny myšlení, donutit ho k doznání vlastního podílu na onemocnění a vědomí rizikových faktorů. V opačném případě nelze očekávat jakýkoliv úspěch v léčení. Tělo musí být v naprosté harmonii s myslí a vytvářet dokonalý celek. Pozitivní psychický stav se musí stát nedílnou součástí prevence i léčby. Je nutné si uvědomit, že mezi emocemi a onemocněním je velmi blízký vztah. Lidé s častým stresem mívají střevní potíže. Obavy, tvrdohlavost a nepružnost se většinou promítají do oblasti krční páteře, strach působí negativně na ledviny, úzkost na žaludek, hněv na játra, smutek na krev, zášť na kůži a podobně. Zjišťujeme společně také souvislosti mezi těmito změnami a pracovními podmínkami, sportovními aktivitami, výživou, polohou těla při sezení a ve spánku apod.
Je nutno zdůraznit vliv způsobu uvažování a emocí na naše psychické i tělesné zdraví. Nelze oddělit mysl od těla a naopak. Tělo a mysl je celek a pozitivní psychický stav se musí stát nedílnou součástí prevence i léčby. Současně se změnami v oblasti emocí a myšlení, vytváříme individuální program denního a týdenního cvičení a návrh změny ve výživě a pitném režimu.
Na základě přesné diagnostiky zvolíme vhodnou terapie bolestí zad, kloubů a svalů a následně výběr vhodného cvičení.
Na závěr naší terapie na postiženou oblast použijeme vhodný kineziotaping a u vybraných pacientů doporučujeme užívat doplněk stravy Gelmodel Prémium, s kterým již řadu let máme dobré zkušenosti. Dále pak neopomineme poradit pacientům v oblasti životosprávy a pitného režimu.
PaedDr. Jan Hejma
Fyzioterapeut
www.janhejma.cz